Koński Szczaw - Zioła-Leczą

Koński Szczaw

Szczw KońskiKoński szczaw jest znany od ponad 2000 lat. Szczaw koński jest uznawany za najlepszy środek na biegunki. Narazie nic naturalnego i tak efektywnego nie wynaleziono, choć mamy już 21 wiek. Z łaciny zwany (Rumex).

W Niemczech, wywar z korzenia stosuje się do leczenia gardła, krtani, katar górnych dróg oddechowych, kaszlu, wyciek z nosa, z przodu, bóle głowy /w postaci świeżego soku wyciśniętego w postaci ekstraktu/.

W Chińskiej medycynie, wywar z korzenia jest stosowany jako środek przeczyszczający. Korzeń mielony lub surowy sok wyciskany z szczawiu końskiego używa się również na - choróby skóry.

Wyciąg rośliny stosowany w

Odwar z szczawiu końskiego przygotowanie i dawkowanie:

1 łyżka korzeni szczawiu Gotować przez 15 minut 1/2 litrze wody w szczelnym pojemniku, zostawić na 4 godziny. Podawać 1 łyżka 3-4 razy dziennie przed posiłkami.

Proszek z końskiego szczawiu:
Suche korzenie rozdrobnionych na proszek, Zażywaj 0,25 g 3 razy dziennie lub 0,5 g 2 razy dziennie jako środek przeczyszczający.

 

"Dzięki wyjątkowo wysokiemu stężeniu garbników jest to jedno z najskuteczniejszych ziół w leczeniu biegunek"

Zawarte w szczawiu końskim (antrachinony) działają przeczyszczająco na jelita, zawarte w nim taniny powodują że działanie jest łagodne. Można go stosować przy niedokrwistości, posiada dużo łatwo przyswajalnych związków żelaza.
W medycynie Chińskiej również zaleca się stosować go w skurczach żołądka, grzybicy. Uważany jest jako środek oczyszczający krew. Na ciało odwary stosowane są do okładów na trudno gojące się miejsca ran oraz w przypadkach chorobowych skórnych, takich jak trądzik i owrzodzenia ale także w leczeniu przewlekłych schorzeń skóry, np. łuszczycy oraz upławach.